Процес рецензування
Ціль рецензування – підвищення якості наукових статей, які публікуються в Збірнику, за допомогою оцінки матеріалів висококваліфікованими експертами.
До збірника приймаються статті теоретичного та методологічного характеру з вищезазначеної наукової проблематики. Рукопис, що не задовольняє тематиці або вимогам видання, може бути відхилений одразу головним редактором або його заступником. Процедура рецензування включає в себе перевірку на плагіат, відповідність назви статті її змісту, наявність новизни, актуальності, повноту викладу матеріалів, методів та результатів дослідження, достовірність висновків.
У рецензії висвітлюються такі питання:
- чи відповідає зміст статті темі, заявленій у назві;
- чи відповідає зміст статті тематичним напрямам Збірника;
- чи має зміст статті певну новизну;
- чи відповідає стаття науковому рівню Збірника;
- чи доцільна публікація статті з урахуванням раніше випущеної по даному питанню літератури та чи є вона цікавою для широкого кола читачів;
- у чому конкретно полягають позитивні сторони, а також недоліки статті, які виправлення та доповнення мають бути внесені автором (при наявності таких).
Редакція підтримує світові стандарти прозорості процесу експертного оцінювання, тому практикує подвійне «сліпе» рецензування рукописів: автору та рецензенту не повідомляються імена один одного. Процедура рецензування є анонімною як для рецензента, так і для авторів і здійснюється двома незалежними рецензентами. Попередньо всі персональні дані авторів видаляються з текстів статей та властивостей файлів. Анонімність рецензентів гарантується редакцією Збірника.
До зовнішнього рецензування залучаються вітчизняні та закордонні кандидати та доктори наук, що мають наукові праці за проблематикою, яка заявлена у статті. Зовнішній рецензент, як правило, вибирається випадково з урахуванням його поточного завантаження та з його згоди. Рецензенти ознайомлюються з анотацією статті, після чого погоджуються або відмовляються рецензувати даний матеріал. У разі відмови - призначаються інші.
Всі рецензенти повинні дотримуватися вимог до етики в наукових публікаціях Комітету з етики в публікаціях (Committee on Publication Ethics) і бути об’єктивними та неупередженими.
Рецензії та рекомендації на кожну статтю зберігаються в редакції в електронному вигляді протягом 2-х років від дня виходу номера Збірника, в якому розміщена рецензована стаття.
До рецензування допускаються наукові статті, оформлені у строгій відповідності до Вимог, які пройшли первинний контроль у редакції. У випадку наявності зауважень на етапі первинного контролю, стаття може бути повернута авторові на доопрацювання.
Термін рецензування – 7-21 днів з моменту одержання статті.
Остаточне рішення по статті приймається на засіданні редакції у складі: головного редактора, заступника головного редактора та відповідального секретаря. Рішення приймається з урахуванням отриманих рецензій.
Рішення редакції направляється авторові(-ам). Статті, що підлягають доробці, надсилаються авторові (-ам) разом із текстом рецензії, що містить конкретні рекомендації з доробки статті. Дороблений варіант статті направляється на повторне рецензування. У випадку повторного негативного результату рецензування стаття відхиляється та не підлягає подальшому розгляду.
Етапи рецензування:
- Головний редактор збірника виписує направлення на рецензію статті. Рецензент переважно повинен бути членом редколегії, допускається залучення експертів-спеціалістів, активно працюючих за відповідною тематикою. Від імені редакції такому вченому направляється лист із проханням про рецензування. Заступник головного редактора або відповідальний секретар надає статті реєстраційний код і видаляє з неї відомості про автора (-ів) (кодування статті). До листа додається закодована стаття та типова форма рецензії.
- Рецензенти опрацьовують матеріал та оцінюють його науковий рівень, заповнюючи "Форму рецензування", де вказують свої зауваження. Додатково експерти можуть завантажити файли з виправленим рукописом або матеріалами, що можуть бути використанні при доопрацюванні статті. На рецензування відводиться 7-10-денний термін.
Бланк рецензій має бути тільки встановленого в університеті зразка.
Рецензентам не дозволяється робити копії статей для своїх потреб. Вони не повинні використовувати знання про зміст роботи до її опублікування у своїх власних інтересах.
Рецензії засвідчуються в порядку, встановленому в установі, де працює рецензент. Усі рецензенти ознайомлені з цими положеннями.
- Після заповнення основної "Форми рецензування" рецензенти обирають одну із запропонованих рекомендацій:
а) відхилена; У випадку відмови в публікації статті редакція направляє авторові мотивовану відмову. Не допускаються до публікації: статті, не оформлені відповідно до вимог редакції, автори яких відмовляються від технічної доробки статей; статті, автори яких не виконують конструктивні зауваження рецензента або аргументовано не спростовують їх; у статті знайдено значний плагіат.
У випадку незгоди з думкою рецензента автор статті має право надати аргументовану відповідь у редколегію збірника. За рішенням редколегії стаття може бути направлена на повторне рецензування іншому фахівцеві. При двох негативних рецензіях авторові відправляється мотивована відмова в публікації роботи, завірена головним редактором або його заступником.
б) відіслана авторові на доробку; Стаття, прийнята до публікації, але потребує доробки, направляється авторам із зауваженнями рецензента й редактора. Автори повинні внести всі необхідні виправлення в остаточний варіант рукопису й повернути в редакцію виправлений текст. Після доробки стаття повторно рецензується тим же рецензентом, який зробив критичні зауваження, і редакція ухвалює рішення щодо можливості публікації. Статті, відіслані авторам для виправлення, повинні бути повернуті в редакцію не пізніше, чим через 10 календарних днів після одержання. Повернення статті в більш пізній термін міняє дату публікації.
в) прийнята до публікації; Наявність позитивної рецензії не є достатньою підставою для публікації статті. Остаточне рішення про публікацію спірних статей ухвалюється головним редактором збірника або заступником головного редактора.
- Рекомендації рецензентів надсилаються електронною поштою головному редакторові.
- 5. Після рецензування рецензент повертає статтю і інформаційний пакет до редколегії збірника відповідальному секретарю.
- Остаточне рішення по статті приймається на засіданні редакції. Рішення приймається з урахуванням отриманих рецензій.
- 7. Подальша робота зі статтею, яка прийнята до публікації, здійснюється апаратом редакції відповідно до технологічного процесу підготовки номера збірника.
- 8. Рішення редакції направляється авторові (-ам). Статті, що підлягають доробці, надсилаються авторові (-ам) разом із текстом рецензії, що містить конкретні рекомендації з доробки статті. Анонімність рецензентів гарантується редакцією збірника. У разі отримання негативної рецензії, автор забирає статтю на виправлення зауважень та доопрацювання рукопису, після чого стаття знову проходить незалежний цикл рецензування.
- Дороблений варіант статті направляється на повторне рецензування. У випадку повторного негативного результату рецензування стаття відхиляється та не підлягає подальшому розгляду.
- Редакція не вступає в дискусію з авторами відхилених статей.
- Рецензії та рекомендації на кожну статтю зберігаються в редакції в електронному вигляді протягом 2-х років від дня виходу номера збірника, в якому розміщена рецензована стаття.
Причини відмови
- стаття погано або неправильно структурована;
- стаття недостатньо деталізована, щоб читачі повною мірою змогли зрозуміти аналіз, запропонований авторами;
- стаття не має наукової новизни;
- в статті не чітко виділено, яка частина висновків представляє новизну для науки, на відміну від того, що вже було відомо;
- стаття містить теорії, концепції або висновки, які не повністю підтримуються, даними аргументами або інформацією;
- стаття не забезпечує досить докладний опис методів і матеріалів, які б дозволили іншим ученим повторити експеримент;
- в статті відсутні чіткі описи або пояснення: гіпотез, що перевірялись, описи експериментів, прикладів статистичних або експериментальних вибірок;
- в статті недостатньо описано проведення експериментів, або допущені помилки, або не приведений статистичний аналіз;
- стаття має низьку якість мови;
- запозичення без вказування джерела;
- стаття вже була опублікована в іншому виданні (включаючи електронні видання та мережу інтернет);
- стаття оформлена у невідповідності до вимог;
- значна невідповідність посилань тексту;
- відсутність або неповнота будь-якої складової метаданих / контактної інформації / поштової адреси;
- відсутність рецензії (рекомендації, відгуку) наукового керівника, засвідчені підписом та печаткою (тільки для авторів, які не мають наукового ступеня);
- відсутність УДК;
- відсутність списку використаних джерел;
- недостатній обсяг анотаціїанглійською мовою;
- в статті недостатня кількість актуальних посилань на літературні джерела (менше 8 найменувань);
- категоричний негативний висновок рецензента.
Процедура апеляції:
- Якщо автор не погоджується із певними зауваженнями рецензента, він має право надіслати до редакції апеляцію у форматі «зауваження рецензента – коментар автора». Даний документ надсилається рецензентові та, спільно з редакцією, приймається відповідне рішення щодо рукопису.
- У випадку, коли рецензенти обирають взаємопротилежні резолюції щодо представленого рукопису (прийняти/відхилити), редакція сконтактовує з ними та спільно розглядає всі зауваження для узгодження позиції щодо подальшої публікації даного матеріалу.
- Якщо рішення прийняти не вдається, редакція призначає незалежного експерта.