ЛІБЕРАЛІЗАЦІЯ МІЖНАРОДНИХ АВТОМОБІЛЬНИХ ПЕРЕВЕЗЕНЬ – НОВИЙ ІМПУЛЬС РОЗВИТКУ ТРАНСПОРТНОЇ ГАЛУЗІ

Автор(и)

  • Л.М. ВОЛИНЕЦЬ Національний транспортний університет, вул. Омельяновича-Павленка, 1, м. Київ, Україна, Ukraine https://orcid.org/0000-0002-5064-2349

DOI:

https://doi.org/10.30977/ETK.2225-2304.2021.37.161

Ключові слова:

лібералізація, дозволи, міжнародні вантажні автомобільні перевезення, угода, квота, транспорт

Анотація

У статті досліджено вплив державних регуляторів на організацію процесу міжнародних вантажних автомобільних перевезень для автомобільних перевізників.

Обґрунтовано, що у галузі міжнародних автомобільних перевезень між країнами існує дозвільна система. Тобто основним документом, який дозволяє виконання комерційних перевезень вантажів або пасажирів по території будь-якої держави іноземним транспортним засобом, є дозвіл на виконання міжнародних автомобільних перевезень вантажів/ пасажирів по території іноземної держави. На кожне перевезення вантажів повинен бути виданий окремий дозвіл, який дає право на здійснення одного рейсу в прямому і зворотному напрямках, якщо інше не обумовлено в самому дозволі. Компетентні органи Договірних Сторін щорічно передаватимуть один одному взаємно погоджену кількість бланків дозволів на перевезення вантажів. У більшості випадків дозволи на здійснення перевезень вантажів видаються в межах квот на основі паритету.

Доведено, що адміністративний бар’єр у вигляді дозволів на здійснення міжнародних вантажних автомобільних перевезень є стримуючим фактором для вільного ринку.

З одного доку, це своєрідний важіль для захисту національних перевізників, але з іншого – це обмеження для галузі і не тільки транспортної. Адже зміни в законодавстві Європейського Союзу будуть мати ефект для українських перевізників. Введення більш жорстких вимог Європейського Союзу до своїх перевізників набагато ускладнює процес ведення переговорів у напрямку лібералізації вантажних автомобільних перевезень для українських перевізників. Тому досягнуті домовленості з країнами, які погодилися на такий крок, має надзвичайно важливе значення.

Охарактеризовано правові акти, що входять у так званий Пакет мобільності і призначені для регулювання міжнародних автомобільних перевезень на території країн Європейського Союзу. Незважаючи на те, що дія норм Пакета мобільності зараз поширюється тільки на перевізників з держав-членів ЄС і не поширюється на перевізників з «третіх» країн, у т. ч. українських, очікується, що компетентними органами ЄС будуть ініційовані пропозиції щодо поширення ряду положень Пакета мобільності на перевізників країн, що не входять до Євросоюзу.

Запропонована лібералізація умов виконання міжнародних вантажних автомобільних перевезень – це новий імпульс для розвитку транспортної галузі, адже відсутність будь-яких бар’єрів у вигляді дозволів є конкурентною перевагою вітчизняних перевізників на ринку автомобільних перевезень.

Біографія автора

Л.М. ВОЛИНЕЦЬ, Національний транспортний університет, вул. Омельяновича-Павленка, 1, м. Київ, Україна

кандидат економічних наук, доцент, кафедра транспортного права та логістики

Посилання

Zakon Ukrainy «Pro avtomobilnyy transport» [The Law of Ukraine "On Road Transport"] (n.d.). zakon.rada.gov.ua. Retrieved from: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2344-14 [in Ukrainian].

Ministerstvo Infrastrukturi Ukrayini [Ministry of Infrastructure of Ukraine] (n.d.). mtu.gov.ua. Retrieved from: https://mtu.gov.ua [in Ukrainian].

Asotsiatsiya mizhnarodnykh avtomobil’nykh pereviznykiv Ukrayiny [Association of International Carriers of Ukraine] (n.d.). asmap.org.ua. Retrieved from: http://www.asmap.org.ua [in Ukrainian].

Khomenko, I.O. & Volynets, L.M. (2018). Analiz stanu ta perspektyvy vdoskonalennia dozvilnoi systemy u sferi mizhnarodnykh perevezen [Analysis of the state and prospects of improvement of the permissive system in the field of international transportation]. Zbirnyk naukovykh prats «Suchasni pytannia ekonomiky i prava» - Collection of scientific papers «Modern Issues of Economics and Law», 1(7), 193-208 [in Ukrainian].

Paket mobilnosti na danyy moment. Korotkyy posibnyk z pozytsiyi Rady Ministriv ta Yevropeyskoho Parlamentu [Current mobility package. A brief guide to the position of the council of ministers and the european parliament]. E100.eu. Retrieved from: https://e100.eu/ru/blog/biznes/paket-mobilnosti-novye-pravila-uzhe-s-20-avgusta [in Ukrainian].

Polozhennya Paketa mobilnosti 1 torknutsya dalekobiynykiv z tretikh krayin [The provisions of Mobility Package 1 will affect truckers from third countries]. Logist.today. Retrieved from: https://logist.today/dnevnik_logista/2020-09-02/polozhenija-paketa-mobilnosti-1-kosnutsja-dalnobojshhikov-iz-tretih-stran/ [in Ukrainian].

Paket mobilnosti na danyy moment. Korotkyy posibnyk z pozytsiyi Rady Ministriv ta Yevropeyskoho Parlamentu [Mobility package at the moment. A short guide from the position of the Council of Ministers and the European Parliament]. Etf-europe.org. Retrieved from: https://www.etf-europe.org/wp-content/uploads/2019/09/ETF_Mobility-Leaflet_2019_RU.pdf

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-05-12

Номер

Розділ

ЕКОНОМІКА ПІДПРИЄМСТВ ТРАНСПОРТУ